Optibet

OPTIBET →OPTIBET →


📰 Историја на развојот и општи информации за Оптибет

Обложувалницата Оптибет својата работа ја започнува во Латвија во 2008 година и само по неколку години компанијата отвори мрежа на пунктови за обложување во балтичките држави (Литванија, Латвија и Естонија). За работата во овие држави има добиена лиценца од локални органи, затоа играчите апсолутно легално можат да ги користат услугите на обложувалницата. Во 2015 година обложувалницата Optibet реши да привлекува корисници и од соседните европски држави. Беше отворен веб-сајтот optibet.com, кој е достапен на шест јазици.

И покрај тоа што обложувалницата Оптибет заостанува од поголемите компании во однос на бројот на облози, на корисниците им се достапни настани за сите ТОП натпревари од најпопуларните лиги. Покрај ова, коефициентите се за степен повисоки отколку кај лидерите на пазарот. Ова на обложувалницата ѝ додава поени во борбата за нови корисници. Што се однесува на другите предности и недостатоци, кратко ќе раскажеме за нив во нашиот преглед.

▶️ Лиценца за работа на сајтот Optibet

За разлика од класичните интернет обложувалници, Optibet има неколку лиценци. Како прво, компанијата е лиценцирана во сите држави каде што има теренски канцеларии – Литванија, Латвија и Естонија. Обложувалницата поседува дозволи за работа на безвременска основа и може да прифаќа корисници и во своите канцеларии и преку онлајн услугите. Како второ, преку пуштањето на сајтот Оптибет добива лиценца од регистратор од Малта. Овој документ важи 10 години – до 2025 година и може да биде пролонгиран доколку обложувалницата и понатаму одговара на барањата на организацијата.

Треба да се забележи дека дејноста на обложувалницата, која е под јурисдикција на Малта, на компанијата ѝ дава повеќе привилегии отколку лиценцата од Курасао. Европските држави со задоволство ги затвораат очите што се однесува на користењето на офшор лиценцата од страна на обложувалницата и не го блокираат сајтот на операторот. Затоа компанијата Optibet без ограничување може да ги привлекува корисниците од Европа.

🛡️ Сајт и мобилна апликација од Оптибет

Обложувалницата Оптибет на играчите им нуди современ веб-сајт, достапен преку адресата optibet.com или преку националните огледала (во домените на државите каде што компанијата работи). Почетната страница на порталот е визит карта со информации за ексклузивните понуди, акции и популарни игри. Спортските облози, казина, онлајн-казина, виртуелниот спорт, покерот се достапни во истоимените раздели. Секоја страница има сопствен сет на функции кои на играчите им даваат можност за поедноставување на процесот за обложување или играње. Исто така, треба да се забележи брзината на вчитување на одделно земени страници и целиот сајт.

Веб-порталот Optibet е оптимизиран за мобилни уреди. Затоа програмерите немаат креирано поедноставена верзија за телефони и таблети. При најавување на сајтот преку мобилни уреди, играчите можат да ги извршуваат сите операции достапни при посетувањето на сајтот преку компјутер.

За жал, обложувалницата нема мобилна апликација. Обложувалницата засега нема намера да креира ваква програма. Сепак, гледајќи како компанијата активно го развива својот сајт и се промовира на интернет, може да се претпостави дека прашањето со апликацијата наскоро ќе биде позитивно решено.

OPTIBET →OPTIBET →

☑️ Регистрација на корисниците на сајтот Optibet

Посетителите на сајтот, кои сè уште немаат профил, можат да ја поминат едноставната процедура за регистрација. За ова доволно е да исполнат неколку активности:

 • Како прво, во десниот горен агол од екранот треба да кликнат на копчето „Регистрација“. Во формуларот треба да ја наведат е-мејл адресата и лозинката, да се согласат со условите на обложувалницата и да го потврдат креирањето на корисничката сметка.
 • Како второ, по најавувањето во профилот потребно е да се пополни картата со лични информации. Податоците треба да бидат вистинити.
 • Како трето, на барање на компанијата треба да се испрати копија од лична карта или пасош како документ за потврдување на идентитетот.

Само по верификацијата на профилот од специјалистите на Optibet, корисничката сметка на играчот ќе биде активирана.

Предности и недостатоци
 • Стилски сајт со голем избор на функции
 • Има канцеларии во неколку држави
 • До 1000 спортски облози дневно
 • Различни бонуси за добредојде
 • Нема апликација за телефони
 • Мал избор на методи за плаќање
 • Корисничката поддршка не работи 24/7

🏆 Акции и бонуси за корисниците на обложувалницата Оптибет

Корисниците на Оптибет на располагање имаат десетина акции кои се однесуваат на спортското обложување и игрите на среќа. Сите понуди се собрани во разделот „Акции“ и дополнително се поделени по тематските категории „Казино“, „Спорт“, „Live Казино“, „Покер“ и „За новите играчи“. Благодарение на ова, корисниците лесно можат да ги најдат саканите акции на сајтот.

По активирањето на својот профил, новите корисници можат да изберат не еден, туку неколку бонуси за добредојде. Обложувалницата ги нуди следниве награди:

 • Облог без ризик до 100 евра во разделот „Спорт“. Шемата за добивање на бонусот е традиционална: при пополнување на сметката ќе се добие еквивалентен бонус. Тој треба да се одигра во рок од 30 дена.
 • Бонус до 100 евра и 100 спинови во разделите „Казино“ и „LiveКазино“. Паричната награда се добива во вид на облози. За добивање на бесплатни вртења потребно е да се пополни сметката за минимум 20 евра. Паричниот бонус и вртењата можат да се одиграт според шемата дадена во понудата.
 • Бонус до 2000 евра во разделот „Покер“. Наградите се добиваат во 2 етапи во вид на кешбек, по извршување на одредени активности.

Покрај бонусот за добредојде играчите можат да учествуваат и во други акции. Дел од нив важат постојано, а другиот дел постојано се обновува. На тој начин корисникот може да креира своја стратегија за добивање на зголемена добивка при обложување.

⚽ Обложување на спорт и игри од Optibet

Во последните неколку години понудата на обложувалницата Optibet значајно се зголеми. Обложувалницата додаде нови игри на среќа и спортски настани. Сега корисниците имаат повеќе избор за обложување.

Сите спортски настани се собрани на страницата „Спорт“. Обложувалницата нуди натпревари и средби за повеќе од 30 дисциплини. Поголем дел од нив се за фудбал, кошарка, хокеј и тенис. Сепак, можат да се најдат настани и за снукер или мешани боречки вештини. Коефициентите на сите настани се средни на пазарот и повисоки отколку кај популарните обложувалници. Има можност за обложување во живо и онлајн следење на натпреварите. Покрај ова, Оптибет нуди различни типови на облози, меѓу кои и ординари и експреси. А доколку играчите сакаат да го предвидат резултат на виртуелни натпревари, тоа можат да го направат во разделот „Виртуелен спорт“.

Игрите на среќа се претставени во неколку раздели. Корисниците имаат можност да ги испробаат своите сили во класични игри – рулет, бакарат, покер. Со други играчи може да се одигра на различни маси, меѓу кои и со вистински крупиери. Дополнително треба да се издвојат слотовите. Меѓу понудите можат да се најдат популарните автомати и помалку познати игри. Сепак, сите тие се поддржуваат од компании кои добиле дозволи за работа за креирање на програми за обложување.

OPTIBET →OPTIBET →

🪙 Методи за плаќање на сајтот Оптибет

Обложувалницата Оптибет ги поддржува само основните методи за внесување и повлекување пари од сметката. Денес играчите можат да користат:

 • Трансакции преку картичките MasterCard и Visa.
 • Плаќање со електронските паричници MuchBetter и Skrill (вклучувајќи го сервисот Rapid Transfer).
 • Операции со платежните системи Neteller и Euteller.

За жал, компанијата не работи со криптовалути, кои стануваат сè попопуларни меѓу типувачите. Исто така, не се поддржуваат многу други ТОП платежни системи и електронски паричници. Овој недостаток на обложувалницата се компензира со малата сума за операциите внесување/повлекување пари – 0,10 евра. Покрај ова, Optibet не зема провизија за плаќањата.

🤠 Корисничка поддршка на Optibet

При појава на дополнителни прашања или проблеми, корисниците на Optibet можат да се обратат во службата за поддршка. Таа работи од понеделник до недела од 9 наутро до 1 ноќе. Операторите се достапни преку електронска пошта, преку формулар за контакт или чат. Покрај ова, играчите имаат можност да заѕвонат на телефонската линија. Сакаме да забележиме дека за секоја држава e-mail-от и телефонскиот број се разликуваат. Актуелни информации може да најдете во разделот „Контакти“.

Операторите нудат одговори на шест јазици: латвиски, литвански, естонски, фински, руски и англиски. Како универзален јазик за обраќање може да се користи англискиот.

📋 Заклучок за работата на Оптибет

Компанијата Оптибет спаѓа во групата регионални обложувалници. Обложувалницата е апсолутен лидер на балтичкиот пазар каде има развиено мрежа за обложување, а нуди и онлајн услуги. Од 2015 година компанијата започна да се промовира на пазарот во соседните држави и активно да прифаќа корисници, на пример, од Финска, Русија итн. Сепак, обложувалницата не може да се пофали со услужување на играчите од Америка, Африка или Азија. Компанијата нема изјавено дека планира да се шири на глобален пазар.

Ако корисникот бара сигурна регионална обложувалница, Optibet е одличен избор. Компанијата нуди едноставен и функционален сајт, многу спортски облози и игри на среќа, добри коефициенти и бонуси. Исто така, може да се искористи и професионалната корисничка поддршка која брзо одговара на барањата на играчите. Сепак, малиот избор на методи за плаќање, отсуството на мобилна апликација и неспортски настани можат малку да ги разочараат корисниците, но тие не се многу критични.

OPTIBET →OPTIBET →

⚡ Популарни прашања за работата на Оптибет:

✅ Дали Optibet има лиценца?

Обложувалницата користи неколку лиценци. Компанијата ги поседува сите потребни документи за работата на канцелариите во неколку држави. Исто така, обложувалницата Optibet е лиценцирана на Малта. Овој документ на компанијата ѝ дава можност да прифаќа корисници од различни држави во светот. Сепак, засега обложувалницата своето внимание го насочува на Централна и Источна Европа.

💵 На каков бонус за регистрација можат да сметат играчите на Оптибет?

Обложувалницата Оптибет веднаш ќе ги заинтересира новите корисници со избор од неколку бонуси. Тоа може да биде награда до 100 евра за спорт (обложување без ризик), бонус до 100 евра за казино (осигурување на облозите) или бонус до 2000 евра за покер (кешбек). Секој тип на награда си има своја шема за добивање и одигрување. Со условите подетално можете да се запознаете на страницата „Акции“.

📱 Какви канали за поддршка нуди Optibet?

Обложувалницата на играчите им нуди неколку начини за поврзување со операторите на поддршката. Тие можат да го користат чатот (достапен во долниот десен агол од екранот), електронската пошта или телефонскиот број (актуелните податоци се достапни на страницата „Контакти“). Обрнете внимание дека поддршката не работи 24/7. Операторите работат секој ден од 9 до 1 час ноќе.

💳 Колку варијанти за плаќање се достапни на Оптибет?

Обложувалницата Оптибет не може да се пофали со голем број методи за плаќање. На корисниците им се достапни 7 варијанти за внесување пари на сметката и повлекување на добивката. Ова се платежните картички MasterCard и Visa, електронските паричници Skrill (меѓу кои и новиот сервис Rapid Transfer) и MuchBetter, платежните системи Neteller и Euteller. Со сумите за минимално/максимално плаќање можете да се запознаете на сајтот на обложувалницата.


Optibet FR Optibet RU Optibet GR Optibet AL Optibet AM Optibet BY Optibet KZ Optibet MN Optibet RS Optibet UA

100€ за обложување без ризик!

Регистрација Регистрација