Menu

Добре дојдовте на порталот на STAVKAWIN!

Тука ќе ги најдете најдобрите спортски обложувалници што нудат интернет услуги. На сајтот собрани се рецензии за компаниите, кои содржат многу интересни информации и детали за дејноста на обложувалниците. А благодарение на ексклузивниот договор со обложувалниците презентиран на нашиот сајт, при регистрацијата на порталот STAVKAWIN можете да сметате на максимален бонус! Освен тоа, ние собравме вести, совети и трикови од светот на облозите и игрите на среќа кои ќе ви помогнат да станете успешни типувачи. Добијте ги одговорите на најчесто поставуваните прашања за интернет – обложувалниците и изберете ја најдобрата компанија за облози!

Најдобрите MK обложувалници

Macedonia_flag-button-round-250Обложувалници и казина во Северна Македонија

Правни норми за бизнисот на игри на среќа во Северна Македонија

Властите во Северна Македонија ја легализираа дејноста на обложувалниците, спортските тотализатори и казината од 2011 година. Дотогаш, од игрите на среќа беше достапна само државната лотарија, која не можеше да се пофали со интересна понуда и големи добивки. Затоа типувачите активно ги користеа сајтовите на онлајн-обложувалниците и казината кои работат со офшор лиценци. За да се смени ситуацијата и да се наполни буџетот, во 2011 година беше донесен закон за игри на среќа (Закон за игрите на среќа и за забавните игри). Тој ги регулира оние разновидности на игрите на среќа како што се спортските прогнози, игрите во казината, автоматите, лотариите, лотото и инстант лотариите.

Топ MK обложувалници

Добијте бонус до 100€ за спорт или до 500€ за казино
 • Понуда со повеќе од 30 видови спортови
 • Повеќе од 5000 игри на среќа
 • 24-часовна корисничка поддршка
100% бонус до 122 EUR
 • Функциите на веб-сајтот и мобилната апликација
 • Повеќе од илјада спортски настани во ден
 • Бонусот за регистрација е поголем од оној на конкурентите
Бонус 100 USD
 • Современ сајт и различни програми за обложување.
 • Повеќе од 6000 настани за обложување.
 • Има неколку бонуси за регистрација.
Бонус до 400 евра и 100 бесплатни вртења за казино
 • Високи коефициенти
 • Голем избор на видео-слотови
 • Повеќе од 30 промоции
Бонус 100 €/$
 • Современ веб-сајт со голем избор на функции
 • Можност за избирање на бонусот за регистрација
 • Повеќе од 2 илјади спортски настани за обложување
+ 100% бонус 100 €
 • Стилски дизајн, многу функции за обложување
 • Голем избор на сајбер-спорт настани
 • Различни бонуси за играчите
Бонус до 100 EUR за прв депозит
 • Современ сајт со голем сет на функции
 • Билтен од 40+ видови спорт
 • Голем избор на поддржани јазици
100 EUR бонус
 • Современ дизајн со многу функции
 • Повеќе од 1000 акции за спорт во ден
 • Голем избор на акции
Бонус до 100 еврa за обложување и до 500 евра за казино
 • Голема понуда на спортски облози
 • Голем избор на лајв-казино игри
 • Порталот е преведен на 15 јазици

 

Транспарентната процедура за добивање на лиценци им овозможила на локалните и на странските компании да отвараат свои канцеларии во државата. Позитивната динамика во оваа индустрија и зголемувањето на даноците помогнала за донесување на нови закони. Властите на Северна Македонија ги разгледуваат законите за лиценцирање на онлајн обложувалниците и казината за да ги привлечат странските компании во државата. За сега овој вид на дејност останува во сива зона. Играчите ги користат порталите на офшор обложувалниците кои, за среќа, не се блокираат од страна на интернет провајдерите во државата.

Легални претпријатија за игри на среќа во Северна Македонија

Игрите на среќа и обложувањето е многу популарен вид за забава во Северна Македонија. Жителите на државата имаат можност да изберат од импресивниот број на теренски пунктови за обложување, лотарија и десетиците казина. Затоа не зачудува тоа што, според статистиката, 72% од возрасното машко население до 25 години редовно се обложува. Бројот на сите лиценцирани обложувалници е поголем од 70, што претставува голема конкуренција на пазарот.

Еве еден мал список на популарните обложувалници кои работат легално:

 • Bet365;
 • OmniSlots;
 • Vera & John;
 • 7Bit;
 • PlayGrand;

Казината, исто така, се многу популарни меѓу локалното население. Покрај тоа, властите на државата ставаат акцент на развивањето на туризмот и создавањето на нови зони за играње во престолнината и на југ во Северна Македонија, предназначени за посетителите на северните морски дестинации во Грција (Грчка Македонија).

Денес во државата дозвола за работа добиле седниве казина:

 • Age of the Gods;
 • Jackpot Giant;
 • Starburst;
 • Jungle Trouble;
 • Gonzo’s Quest;
 • Twin Spin;
 • Aloha Cluster Pays.

Покрај големиот избор на легални претпријатија за игри на среќа, македонците без проблем можат да ги посетуваат сајтовите на сите офшор обложувалници и казина. Бидејќи тие компании добиле лиценци во институциите на Курасао, Коста Рика итн., каде што има ниски даноци, корисниците ќе добијат поголеми добивки отколку во својата татковина. Тоа е главниот адут на ваквите онлајн-обложувалници и казина. Затоа не зачудува тоа што тие влегуваат во рејтингот на најпопуларните претпријатија во Северна Македонија.

Школа за облози

Увеличивать размер ставок

Кога треба да се зголеми висината на спортските облози?

Време за зголемување на висината на облогот Во претходните лекции ги замоливме читателите да бидат…

Читај понатаму +
Дневник ставок на спорт - анализ

Како да се анализира дневникот за спортски облози?

Зошто дневникот за облози е важен за играчот? Ако играчот сака да стане искусен типувач,…

Читај понатаму +
ROI в спортивных ставках

Што претставува ROI во обложувањето и како да се пресмета?

Што претставува ROI во спортските облози? На секој играч кој поставува спортски облози ќе му…

Читај понатаму +

ТОП -1- онлајн обложувалници во Северна Македонија

Големиот избор на обложувалници на пазарот во Северна Македонија ја зголемува конкуренцијата меѓу претпријатијата. За да се добијат нови корисници, а да да се задржат веќе постоечките, обложувалниците се трудат да понудат најдобри коефициенти, повеќе настани и видови на облози. Покрај тоа, многу локални компании ги развиваат своите онлајн сервиси за да им конкурираат на офшор компаниите, иако ова не е едноставна задача.

Денес списокот со најдобрите онлајн обложувалници во Северна Македонија изгледа вака:

Обложувалница Рејтинг од eSportsPortal*
1 Bet365 5
2 1xBet 4,9
3 Loot.Bet 4,7
4 BetWinner 4,5
5 Pixel.Bet 4,5
6 BetMaster 4,4
7 ArcaneBet 4,4
8 GG.bet 4,3
9 22bet 4,2
10 Bwin 4,1

*Рејтингот е направен врз основа на оценките на корисниците на обложувалниците.

Во рејтингот на популарни обложувалници може да се сретнат 1xBet, BetWinner и 22bet. Овие компании, според наше мислење, заслужуваат дополнително внимание. Обложувалниците на интернет започнаа да работат релативно скоро (со исклучок на 1xBet), и веќе успеаја да им се допаднат на стотици илјади играчи низ светот. За постигнување на овој вртоглав успех помогнаа современите интернет-сервиси (сајтови и мобилни апликации), македонската јазична верзија и поддршката на мајчин јазик. Исто така, компаниите нудат голем избор на спортски облози и игри со добри бонуси и акции.

Накратко за обложувалниците 1хБет, БетВиннер и 22Бет може да прочитате во табелата:

1xBet BetWinner 22Bet
Рејтинг, според eSportsPortal 4,9 4,5 4,2
Почеток со работа на интернет, година 2012 2018 2017
Лиценца за работа на сајтот №1668/JAZ от Curaçao eGaming (Курасао) № 8048/JAZ от Antillephone N.V. (Курасао) № 8048/JAZ от Antillephone N.V. (Курасао)
Блокирање на сајтот во Северна Македонија Не е забележано* Не е забележано* Не е забележано*
Македонска верзија на сајтот Има Има Има
Поддршка на македонски јазик Има Има Нема
Поддршка преку live-чат Има Има Има
Мобилна апликација Има, верзија за Android и iOS Има, верзија за Android и iOS Има, верзија за Android и iOS
Спортски настани Има Има Има
Транслација на натпреварите Има Има Нема
Неспортски настани Има Има Има
Игри на среќа Има Има Има
Висина на бонусот за регистрација До 5150 македонски денари До 5500 македонски денари До 6300 македонски денари + 22 Bet Points
Број на начини за плаќање 33 варијанти за плаќање 34 варијанти за плаќање 30 варијанти за плаќање
Сметка во македонски денари Има Има Има

* За време на пишувањето на материјалот.

1xbet (1хбет)

Адреси на 1хБет (1xBet): пунктови за обложување

Читај понатаму

Игри на автомати на 1хБет (1xBet)

Читај понатаму

Систем во 1хБет (1xBet): карактеристики на облогот

Читај понатаму

1xБет (1xBet) казино: понуда за играчите

Читај понатаму

Стара верзија на 1хБет (1xBet): карактеристики и разлики

Читај понатаму

22Bet

Обложување на TV игри на 22Бет (22Bet)

Читај понатаму

Тото вo 22Бет (22Bet): фудбалски тотализатор

Читај понатаму

Казино 22Бет (22Bet): асортиман на игри

Читај понатаму

Bидoви лотарија и бинго на 22Бет (22Bet)

Читај понатаму

Слотови во 22Бет (22Bet): обложување на автомати

Читај понатаму

Melbet (Мелбет)

Разлика меѓу меѓународната и руската верзија на Мелбет (Melbet)

Читај понатаму

Видови лотарија и бинго на Мелбет (Melbet)

Читај понатаму

Live-казино Melbet (Мелбет): карактеристики и понуда

Читај понатаму

Слотови во Мелбет (Melbet): понуда на обложувалницата

Читај понатаму

Фудбалски тотализатор од Мелбет (Melbet)

Читај понатаму

20Bet

Апликација 20Бет (20Bet) за IPhone: клучни карактеристики

Читај понатаму

Бинго игри од 20Бет (20Bet): видови и карактеристики

Читај понатаму

Апликација за Android од 20Бет (20Bet): карактеристики и облози

Читај понатаму

ТВ-игри на 20Бет (20Bet): што нуди обложувалницата?

Читај понатаму

Обложување на сајбер-спорт во 20Бет (20Bet)

Читај понатаму

Ако се спореди бонусот за регистрација од 1хБет, БетВиннер и 22Бет со другите обложувалници во Северна Македонија, може да се забележи дека тој е среден на пазарот. Отсутството на голема награда за добредојде се компензира со други предности. Со нив може да се запознаете во прегледите достапни на нашиот сајт.

Бидејќи ние сме партнери на 1xBet, BetWinner и 22bet во Северна Македонија, почетниците можат да ги искористат нашите промо кодови. Тие се достапни на страниците со прегледи и помагаат да се зголеми бонусот за регистрација за 30%. За да се добие зголемената награда кодот треба да се искористи при создавањето на корисничката сметка. Понатаму, при пополнување на депозитот, обложувалницата на играчите ќе им даде зголемен бонус. Тој треба да се одигра во рок од 30 дена според стандардната шема. Сите потребни информации може да ги најдете во прегледите или на сајтот на обложувалницата.

Уште еден правец на работата на нашиот сајт е објавување на наставни материјали. Бидејќи имаме повеќегодишно искуство со користењето на теренските и онлајн обложувалниците, сакаме да го споделиме добиеното искуство со почетниците. На тој начин, на сајтот покрај информации за обложувалниците ќе најдете и совети за анализа на спортските и неспортските настани, облози, коефициенти, акции итн. Сите тие треба да му помогнат на почетникот да добива поголеми награди на познатите портали. Материјалите ќе ги објавуваме редовно, затоа ве покануваме редовно да го посетувате нашиот сајт.

Ви посакуваме успех и големи победи.